Tučné faktury nás dopálí, ale nezahřejí!

pondělí 16. prosinec 2013 08:27

Aby nevznikl dojem, že jsem nějaká „rychlokvaška“, která reaguje na diskuse ohledně limitů těžby ano či ne, jak se komu hodí, tak bych rád vypíchl – zajímám se o celý obor a problematiku od doby, kdy mi začalo hrozit odpojení tepla kvůli nedostatku uhlí. Ne snad kvůli limitům, ale sporům mezi těžaři a teplárnou, která mi ho dodává.

Tolik „populární“ limity se začaly zase řešit v momentě, kdy se Opatovice mají konečně po několika letech domluvit na nových dodávkách uhlí s Mostečany. Alespoň to tak píšou v novinách. Podotýkám  - je mi úplně jedno, jestli s těmi co si říkají Czech Coal, nebo těmi druhými ze Severní energetické, co si pořídili blízké Chvaletice.  Několikaleté peripetie se tak snad konečně blíží konci. Jenže nejspíš asi jenom na pár dalších let. Raději tedy věřím teplárnám a jejich sdružení, které natvrdo říkají, že už nyní je uhlí málo a po roce 2022 pro ně nebude vůbec. Pokud se tedy pomyslná čára, za níž tento hořící nerost leží a nesmí se zatím těžit, nevygumuje z vládních map. To všechno s dopadem do ceny tepla a tedy našich peněženek. Desítky tisíc domácností v hradecko-pardubické aglomeraci odebírají a platí nejnižší ceny za dodávky tepla v republice. Nikdo se nemůže divit, že bychom o tuto možnost chtěli přijít.  Tím teď nemyslím každoroční zdražování majitele, který se asi rozhodl brzy dohnat Plzeň, která si cenově libuje na místě druhém. Právě na příkladu Plzně a její městské teplárny je zcela jednoznačně vidět, jak se dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí pozitivně promítne do ceny tepla pro koncové spotřebitele. Její desetiletý kontrakt na uhlí a na to konto i pěkný zisk, proč to nepřiznat, ji umožnil, aby poprvé v dějinách po roce 1989 nezdražila teplo ani o korunu! Na motivy toho si umím pak docela dobře představit cenovou politiku tepláren, když budou vědět, že uhlí je pro ně dost třeba na desítky let. Budou moci smysluplně investovat, když jim tedy do toho nějaký horlivý byrokrat z Bruselu, lidově řečeno, nehodí zase nějaké špinavé „vidle“. A to se na příznivých cenách pro spotřebitele, navíc za dohledu regulátora trhu, prostě projevit musí. Naopak v momentě, kdy uhlí pro teplárny nebude, se nedoplatíme. Jediní, kdo mají právo na protesty, jsou lidé, kteří na tomto uhlí bydlí a nesouhlasí s tímto záměrem. Těm lidsky rozumím. Pokud ale dojde k rozumné domluvě i s nimi (vše musí být výhodné hlavně pro ně, aby se alespoň nějak kompenzovala případná ztráta jejich domova), není podle mě důvod v těžbě za limity nepokračovat. I proto si myslím, že minimálně 3 miliony lidí v této zemi, závislých na dodávkách tepla z  tepláren, vnímá snahu jakékoli vlády o přehodnocení/zrušení limitů těžby uhlí, jako ryze racionální krok. Nyní, ani v horizontu dalších desetiletí, nedokáže totiž nikdo nabídnout jinou smysluplnou alternativu centrálního vytápění za ceny, které běžně dokáží pokrývat rodinné rozpočty. Využití alternativních zdrojů v kombinaci se zateplováním má zatím k realitě hodně daleko a taky do kapsy pořádně hluboko.

Petr Bayer

Petr Bayer

Petr Bayer

Chci přispět k diskuzi o současnosti a budoucnosti tohoto oboru v návaznosti na zachování stabilních a cenově přijatelných dodávek.

Zajímám se o energetiku, zejména teplárenství, z pohledu spotřebitele napojeného na centrální zásobování teplem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora